Povrede
U zavisnosti od povrede, simptomi mogu biti različiti, od blagih do jakih i od kratkotrajnih do dugotrajnih.
Akutne povrede se javljaju iznenada i mogu biti praćene oštrim i jakim bolom, otokom i nemogućnošću pokretanja povređenog područja.
01
Česta je pojava uganuća (kada se ligament istegne, izvrne ili pokida) i istegnuća (kada se mišićna vlakna istegnu ili puknu). Simptomi mogu biti bol, otok, pojava modrica, grčenje mišića i nemogućnost slobodnog pomeranja povređenih zglobova.
02
Kako povrede mogu da utiču na vas?
Uganuća i istegnuća mogu u početku iziskivati stručno medicinsko lečenje i mogu da onemoguće obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Teške povrede poput preloma, pokidanih ligamenata i iščašenja mogu da uzrokuju jak bol, iziskuju stručno medicinsko lečenje i zahtevaju mirovanje tokom oporavka.
DA LI STE ZNALI?
Mirovanje nakon povrede predstavlja važan deo procesa oporavka. Lekar može da vas posavetuje o tome kako da uspostavite odgovarajuću ravnotežu između mirovanja i rehabilitacije.
80% ljudi koji imaju bolove osećaju bol u tetivama i ligamentima.
Uzroci i vrste
Do povrede može da dođe na poslu, kod kuće, tokom bavljenja sportom ili
vožnje automobila. Povrede na radu mogu biti uzrokovane okliznućem, padom ili podizanjem tereta, a najčešće sportske povrede su povrede kolena, povrede Ahilove tetive, uganuća i istegnuća i povrede ramena.
Povrede na radu
Neke od najčešćih povreda na radu su saplitanje, okliznuće i padovi, kao i nezgode pri rukovanju i podizanju tereta. Najčešće vrste povreda na radu su uganuća i istegnuća, povrede leđa, glave i vrata i povrede usled stalnog istezanja.
Sportske povrede
Sportske povrede mogu da se jave na gotovo svakom delu tela, uključujući mišiće, kosti, zglobove i vezivno tkivo (tetive i ligamente). Najčešće vrste sportskih povreda su uganuća i istegnuća. Povrede kolena mogu nastati tokom bavljenja sportom ili vežbanja, usled prekomerne upotrebe, oštećenja hrskavice ili kidanja ligamenta. Može doći do povrede Ahilove tetive, pri kojoj dolazi do oštećenja tetive koja pripaja mišić potkolenice za petu. Sportske povrede mogu biti posledica nezgoda, nepravilnog treniranja, neodgovarajuće odeće ili obuće, nedostatka kondicije ili nedovoljnog zagrevanja i istezanja pre bavljenja sportom.
U kojim slučajevima je potrebno potražiti savet lekara?
Lečenje povrede zavisi od vrste i težine povrede. Lakše povrede se često mogu lečiti kod kuće. Za ublažavanje zapaljenja i bola možete da koristite nesteroidne antiinflamatorne lekove (NSAIL) koji se izdaju bez recepta u apoteci. Preporučuje se da posetite lekara ako povreda uzrokuje jak bol, obilno krvarenje, utrnulost, ako uopšte ne možete da se oslonite na povređeni deo tela ili da ga opteretite, ili ako je bol praćen otokom koji se povećava ili nestabilnošću zgloba. Lekar može da vam preporuči vežbe za oporavak kako bi se uspostavio normalan nivo funkcionisanja povređenog dela tela.
5 Česte povrede
Pogledajte naš asortiman
Saznajte kako naši proizvodi mogu da pomognu
Pogledajte asortiman Voltaren proizvoda da biste pronašli odgovarajući proizvod za ublažavanje bola usled povreda tetiva, ligamenata, mišića i zglobova.
Saznajte više
Fizička aktivnost i vaše telo
Saznajte više o koristima fizičke aktivnosti i kako vežbanje može da vam pomogne da sačuvate zdravlje i ublažite bol…
read moreSaznajte više o ljudskom telu i promenama koje se dešavaju kako starimo
Saznajte sve o procesima koji uzrokuju zapaljenje, zašto do njega dolazi i šta zbog njega možemo da osećamo u telu…
read more