Saznajte više o koristima fizičke aktivnosti i kako vežbanje može da vam pomogne da sačuvate zdravlje i ublažite bol.
Zašto je fizička aktivnost dobra za vas
Pre započinjanja fižičke aktivnosti treba se posavetovati sa lekarom.
Ponekad je teško biti aktivan i baviti se fizičkom aktivnošću, ali se taj dodatni napor dosta isplati. Osobama koje imaju od 18 do više od 65 godina preporučuje se pola sata fizičke aktivnosti najmanje pet dana nedeljno, ali imajte na umu da je to minimalna preporučena aktivnost. Da biste zaista imali zdravstvenih koristi, udvostručite vreme bavljenja fizičkom aktivnošću; što više vežbate, to bolje po vas.
Da biste smanjili rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti (bolesti srca) i imali zdravstvenih koristi, morate da se pomerate dovoljno brzo da ubrzate puls i disanje i osetite toplotu (tj. potrebna je
umerena fizička aktivnost).²
Koristi od fizičke aktivnosti utiču kako na fizičko tako i na psihičko blagostanje. Istraživanja pokazuju da fizička aktivnost može da poveća samopouzdanje, raspoloženje, kvalitet sna i nivo energije, kao i da umanji rizik od stresa i depresije. Fizička aktivnost može da vam pomogne da ojačate kosti i mišiće, što vam pomaže da ostanete u formi i budete zdravi.
Saplitanje i padanje često uzrokuje bolne povrede, naročito kod starijih osoba; međutim, ako svake nedelje radite vežbe za ravnotežu i jačanje mišića, kao i aerobne aktivnosti umerenog intenziteta poput brzog hodanja, to može da vam pomogne da umanjite rizik od padanja.
Da li ste znali?
Odrasle osobe takođe treba da rade vežbe za jačanje velikih grupa mišića, na primer vežbe za noge ili ruke, dva ili više dana nedeljno.
Fizička aktivnost i osteoartritis
Fizička aktivnost je od presudne važnosti kod osteoartritisa (najčešće vrste artritisa), jer se njome povećava snaga i fleksibilnost, smanjuje bol u zglobovima i umor. Pre započinjanja fizičke aktivnosti, treba se konsultovati sa lekarom.
Fizička aktivnost može da ublaži posledice osteoartritisa i pomaže da se izgube suvišni kilogrami, a dokazano je da to značajno smanjuje rizik od nastanka osteoartritisa kolena. Bavljenje fizičkom aktivnošću kada vas bole zglobovi može delovati suviše naporno, ali umerena fizička aktivnost može da vam pomogne da ublažite bol i održavate odgovarajuću telesnu težinu.
Kako da počnete
Pre nego što započnete novi režim vežbanja, razgovarajte sa lekarom ili trenerom o tome koje su vežbe i pokreti najpodesniji za vas. Tako ćete moći da osmislite plan vežbanja od kojeg ćete imati najviše koristi i koji će vam pomoći da umanjite rizik od povrede.
Svaka osoba i svaka situacija je drugačija; iz tog razloga vežbe treba da budu prilagođene vašim ličnim potrebama. Na primer, ako ceo dan sedite ispred računara i patite od bola u predelu vrata ili leđa usled nepravilnog držanja tela, možete da uvedete svakodnevne vežbe istezanja, jer istezanje ukočenih mišića povećava pokretljivost. Ili ako vas boli kada hodate ili trčite, možete da pokušate sa plivanjem ili jogom kao blažim aktivnostima podesnijim za bolne zglobove.
Šta god da izaberete, ne zaboravite da je bilo kakva fizička aktivnost bolja nego nikakva i da što više vežbate, bolje ćete se osećati.
Saznajte više
Pokreti koji ublažavaju bol u leđima
Pokreti mogu biti najbolji način za ublažavanje bola u leđima. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da budete aktivni.
read moreTerapija kod povreda tetiva, mišića, ligamenata i zglobova
Saznajte kako da lečite vrstu bola koju vi imate…
read moreSaznajte više o ljudskom telu i promenama koje se dešavaju kako starimo
Saznajte kako ljudsko telo funkcioniše, saznajte o promenama koje prate starenje i kako da se nosite sa…
read more