Vrste sredstava protiv bolova
Na raspolaganju je puno različitih vrsta lekova protiv bolova, a neke vrste bola bolje reaguju na određene lekove. Stoga je važno da izaberete odgovarajući lek koji je najdelotvorniji za vaš bol. Svaki lek ima svoje prednosti i mane, ali zato postoje stručnjaci koji će vam pomoći da izaberete najdelotvorniji lek protiv bolova za vaše stanje.
Prvo treba da zatražite savet od farmaceuta. Farmaceuti su stručnjaci za sve vrste lekova i mogu da vam pomognu da pronađete najbolji lek za vaš bol. Ako je vaš bol ozbiljniji, lekar može da pomogne da se odredi uzrok bola i odgovarajuća terapija.
Za ublažavanje akutnog bola blage do umerene jačine obično se koriste lekovi koji se izdaju bez lekarskog recepta. Svaki lek za ublažavanje bola treba da se koristi isključivo prema uputstvu lekara ili farmaceuta. Iako mnoga sredstva protiv bolova sadrže lekove koji pomažu u smanjenju bola i zapaljenja, postoje i proizvodi koji ne sadrže aktivne sastojke, tj. lekove. Oni obično deluju tako što zagrevaju ili hlade obolelo područje i na taj način ublažavaju bol i zapaljenje.
NSAIL
Nesteroidni anti-inflamatorni lekovi (NSAIL) dostupni su u lokalnom ili oralnom obliku, i bez recepta i na recept, u zavisnosti od vrste i snage određenog leka. NSAIL pomažu u smanjenju temperature, oticanja i upale i ublažavaju bol. Aktivan supstanca diklofenak spada u grupu nesterioidnih anti-inflamatornih lekova, kao i ibuprofen i acetilsalicilna kiselina.
NSAIL mogu biti veoma efikasni u mnogim vrstama bolnih povreda mišićno-koštanog sistema ili poremećaja. Treba napomenuti da oralni NSAIL ponekad mogu uzrokovati gastrointestinalne ili kardiovaskularne nuspojave, na primer, dok topikalne formulacije mogu povremeno iritirati kožu na mestu aplikacije. Iako većina ljudi može bez problema uzimati NSAIL, uvek se posavetujte sa lekarom pre upotrebe duže vreme ili ako imate bilo kakvih problema.
Terapije koje ne sadrže lekove
Pored lekova protiv bolova, postoje i mnoge terapije koje ne sadrže
lekove i koje mogu da ublaže bol. Većina takvih proizvoda deluje tako što zagreva i/ili hladi obolelo područje ili zglob. Ublažavanje bola toplotom deluje tako što povećava dotok krvi do područja u kom osećate bol, na primer u leđima, ako patite od bola u leđima. Na taj način se takođe opuštaju mišići obolelog područja.
S druge strane, hladnoća deluje na velika nervna vlakna i privremeno neutrališe osećaje bola koji se prenose do manjih nervnih vlakana. Hladnoća može da smanji otok i zapaljenje skupljanjem krvnih sudova (ovaj proces se naziva vazokonstrikcija). Često se preporučuje da se sportske povrede, poput istegnuća i uganuća skočnog zgloba ili kolena, tretiraju ledom radi smanjenja otoka.
Saznajte više
Šta može biti uzrok bola u tetivama, ligamentima, mišićima i zglobovima?
Saznajte više o tome zašto se javlja osećaj bola, kao i o mnogobrojnim uzrocima bola u tetivima, ligamentima, mišićima i zglobovima.
read moreTerapija kod povreda tetiva, mišića, ligamenata i zglobova
Saznajte kako da lečite vrstu bola koju vi imate…
read more